| Material | PP Woven Fabric Laminated Film |
|---|---|
| Bag Type | Block Bottom With Valve Bag |
| Industrial Use | CementMortar,Putty,Plaster,Gypsum Powder Etc., |
| Printing | 4 Color Per Side As Per Customerized |
| Certificate | ISO9001;ISO40014 |
| Material | PP Woven Fabric Laminated With PE Film |
|---|---|
| Bag Length | 58-68cm |
| Bag Width | 50cm(±0.7cm) |
| Cover Patch Width | 10cm(±0.3cm) |
| Valve Depth | 15cm |
| Surface Handling | Flexo Printing, Flexo Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Cement |
| Material Structure | PP |
| Bag Type | Square Bottom Valve Bag |
| Sealing & Handle | Heat Seal |
| Surface Handling | Flexo Printing, Flexo Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Cement |
| Material Structure | PP |
| Bag Type | Square Bottom Valve Bag |
| Sealing & Handle | Heat Seal |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
| Material Structure | Polypropylene(PP) |
| Surface Handling | Laminated & Multi-color Printing |
| Sealing Type | Heat Seal |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
| Material Structure | Polypropylene(PP) |
| Width | 350-600mm |
| Length | As Per Customer's Requirements |
| Material | PP Fabric + Laminated With PE |
|---|---|
| Size | Customized |
| Fabric Weight | 60-70gsm |
| Laminated Coat | 18-25gsm |
| Color | White, Beige, Kraft Brown, Blue, Red, Etc. |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
| Material Structure | PP Woven Fabric Laminated With PE Film |
| Place of Origin | Hunan, China |
| Brand Name | WANLIN |
| Surface Handling | Laminated &Printing&Perforation |
|---|---|
| Industrial Use | Cement & Building Material Powder |
| Material Structure | PP Woven Fabric & Laminated Film |
| Bag Type | Bag With Valve |
| Sealing & Handle | Heat Seal |
| Color | White, Beige, Kraft Brown, Blue, Red, Etc. |
|---|---|
| Bottom | Block Bottom |
| Perforation | 90-100Nm3/h @50MBar |
| Laminated Coat | 20gsm |
| Product Name | PP Cement Bags |