| Bag Type | Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material Structure | PP Fabric & PE Lamination |
| Sealing Type | Self-sealing |
| Surface Handling | Flexo Printing |
| Bag Length | 62cm |
| Bag Dimensions | 50x64x11cm |
|---|---|
| Fabric Weight | 85GSM (65GSM+20GSM) |
| Material Composition | PP Woven Fabric & PE Lamination |
| Sack Length | 64cm |
| Sack Width | 50cm |
| Material | Woven PP Fabric & Laminated PE Film |
|---|---|
| Bag Type | Block Bottom Valve Bag |
| Valve Type | Standard Internal Valve |
| Printing | Flexo Printing |
| Packaging Details | 4000-10000pcs per pallet or 400pcs per bale; |
| Material | PP Woven Fabric Laminated Film |
|---|---|
| Bag Type | Block Bottom With Valve Bag |
| Industrial Use | CementMortar,Putty,Plaster,Gypsum Powder Etc., |
| Printing | 4 Color Per Side As Per Customerized |
| Certificate | ISO9001;ISO40014 |
| Material | PP Woven Laminated |
|---|---|
| Plastic Type | 100% Virgin Polypropylene |
| Bag Type | Square Bottom Bag |
| Surface Handling | Offset Printing |
| Printing Colors | Max 4 Colors |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | PP Woven Fabric Laminated With PE Film |
| Bag Length | 58-68cm |
| Bag Width | 50cm(±0.7cm) |
| Top-Bottom Width | 10cm(±0.3cm) |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | 100% Virgin PP |
| Capacity | 50KG |
| Bag Length | 58-68cm |
| Bag Width | 50cm(±0.7cm) |
| Material Composition | PP Woven Fabric & PE Lamination |
|---|---|
| Bag Type | Square Bottom Bag |
| Sealing Type | Self-sealing |
| Surface Handling | Flexo Printing |
| Total Weight | 85GSM (60GSM+25GSM) |
| Bag Type | Square Bottom Bag, Block Bottom Bag With Valve |
|---|---|
| Plastic Type | PP, 100% Virgin Polypropylene |
| Material Structure | PP Woven Fabric & Laminated Film |
| Sealing & Handle | Self-closing, Self-closing Valve |
| Surface Handling | BOPP Printing, LDPE Laminated+Offset Printing |
| Surface Handling | Offset Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | Polypropylene |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |