| Bag Dimensions | 50x64x11cm |
|---|---|
| Fabric Weight | 85GSM (65GSM+20GSM) |
| Material Composition | PP Woven Fabric & PE Lamination |
| Sack Length | 64cm |
| Sack Width | 50cm |
| Material Composition | PP Woven Fabric & PE Lamination |
|---|---|
| Bag Type | Square Bottom Bag |
| Sealing Type | Self-sealing |
| Surface Handling | Flexo Printing |
| Total Weight | 85GSM (60GSM+25GSM) |
| MaterialB | Woven PP Fabric+PE Laminated |
|---|---|
| Brand | Custom's Brand |
| Dimension | 60x100 Cm Or Custom |
| Weight | 70-100gram |
| Bag Configuration | Denier: 850-900 |
| MaterialB | Woven PP Fabric |
|---|---|
| Brand | Custom's Brand |
| Dimension | 60x100 Cm Or Custom |
| Weight | 70-100gram |
| Bag Configuration | Denier: 850-900 |
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
|---|---|
| Bag Type | PP Bag With Seam Bottom |
| Industrial Use | Cement & Building Material Powder Gupsum Skimcoat |
| Printing | Flexo Printing |
| Certificate | ISO9001,ISO14001 |
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
|---|---|
| Bag Type | PP Bag With Seam Botto & Strip |
| Industrial Use | Sand |
| Printing | Non |
| Certificate | ISO9001,ISO14001 |
| Width | 25-65cm |
|---|---|
| GSM | 60gsm/m2 To 150gsm/m2 |
| Layers | 2-5 Layers According To Your Requirements |
| Color | As Per Customer's Requirements |
| Packaging Details | 500PCS Or 1000PCS Per Bale 3000PCS-5000PCS Per Pallet |
| Material | PP Woven Fabric Laminated Film |
|---|---|
| Bag Type | Block Bottom With Valve Bag |
| Industrial Use | Chemical,cement,Putty,Plaster,Gypsum Powder Etc., |
| Printing | 4 Color Per Side As Per Customerized |
| Certificate | ISO9001;ISO40014 |
| Material | PP Woven Laminated |
|---|---|
| Bag Type | PP Internal Valve Bag |
| Industrial Use | Cement Bag/Putty Powder Bag/Mortar Bag/Gypsum Powder |
| Printing | 1-4 Colors In Each Side |
| Certificate | ISO9001:2001 |
| Material | 100% Virgin Polypropylene(PP) |
|---|---|
| Bag Type | PP Woven Bags With Gusset And Seam Bottom |
| Industrial Use | Cement & Building Material Powder Gupsum Skimcoat |
| Printing | Max 4 Color Each Side |
| Certificate | ISO9001,ISO14001 |