| Material | 100% Virgin Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Material Structure | PP Woven Roll Laminated With PE Film |
| Bag Weight | 80grams ±3grams |
| Fabric Weight | 65grams/m2 - Coat Weight 25grams/m2 |
| Bag Length | 63cm (±1cm) |
| Bag Type | PP Woven Valve Bag |
|---|---|
| Material Composition | Woven PP Fabric & Lamination |
| Printing | Colorful BOPP Printing |
| Bag Length | 46(±1cm) Cm |
| Bag Width | 40cm(±0.7cm) |
| MaterialB | Woven PP Fabric |
|---|---|
| Brand | Custom's Brand |
| Dimension | 50x78cm Or Custom |
| Weight | 70-78gram |
| Bag Configuration | Denier: 850-900 |
| Bag Type | PP Woven Valve Bags |
|---|---|
| Bag Material | PolyPropylene(PP) |
| Material Composition | Woven PP Fabric & Lamination |
| Top | With Valve |
| Valve Type | Standard Internal Valve |
| Laminated | Laminated With PE |
|---|---|
| Material | PP Fabric + Laminated With PE |
| Top | Square Top With Valve |
| Color | White, Beige, Kraft Brown, Blue, Red, Etc. |
| Sealing | Self-closing |
| MaterialB | Woven PP Fabric |
|---|---|
| Brand | Custom's Brand |
| Dimension | 50x78cm Or Custom |
| Weight | 70-78gram |
| Bag Configuration | Denier: 850-900 |
| Surface Handling | Flexo Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | Polypropylene |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
| Material | PP, Polypropylene(PP) |
|---|---|
| Industrial Use | Cement |
| Bag Type | Square Bottom Valve Bag |
| Feature | Self-closing |
| Printing | Flexo Printing |
| Surface Handling | Whole Surface Micro Perforation |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | PP Woven Laminated |
| Bag Type | Square Bottom Bag, Square Bottom Bag |
| Surface Handling | Flexo Printing Or Bopp Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | PP |
| Bag Type | Square Bottom Bag With Valve |