| Material | Kraft Paper |
|---|---|
| Bag Type | Block Bottom With Valve Bag |
| Industrial Use | Chemical,cement,Putty,Plaster,Gypsum Powder Etc., |
| Printing | 4 Color Per Side As Per Customerized |
| Certificate | ISO9001;ISO40014 |
| Bag Type | 2 Ply 90GSM Kraft Paper Bag With Valve For 50kg Cement |
|---|---|
| Material | 90GSM Kraft Paper |
| Valve Type | Standard Internal Valve |
| Size | 50x63x10cm/50x60x11cm/Customized |
| Capacity | 20-50kg / Custom Capacity |
| Material | White Kraft Paper |
|---|---|
| Paper Type | Kraft Paper |
| Industrial Use | Chemical, Cement |
| Color | Customized Color |
| Packaging | 3500pcs/pallet |
| Color | White, Beige, Kraft Brown, Blue, Red, Etc. |
|---|---|
| Bottom | Block Bottom |
| Perforation | 90-100Nm3/h @50MBar |
| Laminated Coat | 20gsm |
| Product Name | PP Cement Bags |
| Surface Handling | Offset Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | Polypropylene |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
| Surface Printing | Flexo Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | Polypropylene |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | 100% Virgin Polypropylene |
| Material Structure | Polypropylene |
| Plastic Type | PP |
| Sealing & Handle | Heat Seal |
| Bag Type | Square Bottom Bag |
|---|---|
| Material | PP Woven Fabric Laminated With PE Film |
| Bag Style | Square Bottom Valve Bag |
| Sealing Type | Heat Seal |
| Surface Handling | Flexo Printing |
| Surface Handling | Flexo Printing, Flexo Printing |
|---|---|
| Industrial Use | Chemical |
| Use | Other Chemical |
| Material Structure | PP |
| Bag Type | Square Bottom Bag |
| Bag Type | Bag With Valve, Square Bottom Bag |
|---|---|
| Feature | Moisture Proof |
| Plastic Type | PP |
| Material Structure | Polypropylene |
| Sealing & Handle | Heat Seal |